ÜNİVERSİTELİ ANNELER

Üniversiteli anneler

BALÇOVA Belediyesi Semtevleri'nde kurs gören ev hanımları şimdi de üniversiteli oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile başlatılan proje ile ev hanımları bilimsel yöntemler ile salça ve makarna yapıp satacak.

Semtevlerindeki kurslara katılan kadınların kurduğu Balçova Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kadınlar Kooperatifi, el emeklerini satarak para kazanmak için İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliği yaptı. Balçovalı Kadınlar, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) ve İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü katkılarıyla mutfakta üretecek, el emeklerini satışa sunacak. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler 2 Yerel Düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Ortak Programı kapsamında gerçekleştirilen proje ile 70 kursiyer salça, turşu, konserve, makarna, erişte, kuru pasta yapımını öğrendiği gıda üretim atölye çalışmasına katıldı.
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya "Balçova'da kadınlar artık hayatın her alanında söz sahibi. Siyaset, sosyal hayatın yanında en önemlisi belki de ekonomik hayatta kazandıkları başarılar. Kadınlarımızın başarılı ve erkeklerle eşit birey olması bizim dünya görüşümüzün gereği. Bu başarının alt yapısını oluşturmak için çok çalıştık. Sonucunu görmek çok güzel" diye konuştu. EKOSEM Müdürü Yrd.Doç.Dr.Neslihan Demirtaş Milz, "Eğitim Merkezimiz ve Mutfak Sanatları Yönetimi Bölümü katkılarıyla, yerelde kadının üretime katılmasına destek veriyoruz. Kursiyerlerimiz atölye çalışmasında elde ettikleri becerileri, kendi kooperatifleri bünyesinde ya da bireysel girişimlerinde değerlendirebilecekler" dedi.

Hürriyet Gazetesinin 01.02.2015 tarihinde yayınladığı İEU Sürekli Eğitim Merkezi(EKOSEM) tarafından ev hanımları için düzenlenecek gıda atölye çalışması okuyucuyla paylaşıldı.