HÜRRİYET

Hürriyet gazetesinde yer alan EKOSEM konulu haberler bu başlık altında listelenmektedir...

Ekosem ile Yöresel Tatlar
İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekosem in düzenlediği Urla Mutfağı Eğitimi tamamlandı.Şef Fatma Betül Batur önderliğinde Urla’ya özgü yöresel tatlar kursiyerlerle birlikte yapıldı ve püf noktaları öğrenildi.  Eğitim 100 yaşındaki taş bina Urla Konağı’nda düzenlendi.Başlangıçta yöresel tadımlıklar ve çay eşliğinde sohbet edildikten sonra 3 saatlik bir eğitim ile çalkama, Girit böreği,  Urla güveci ve enginarlı pilav yapıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından kursiyerlere katılım belgesi ve Urlalı  şeflerinin hazırlamış olduğu CD ‘ler takdim edildi.
İncele
İzmirli KOBİ’lere AB fonuyla eğitim verilecek
Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi kapsamında finanse edilen İşletmeden İşletmeye Ticaret Sertifikalı Mesleki Eğitim (B2B) projesinin müfredat ve pilot eğitimlerini İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) gerçekleştirecek.“B2B” konulu AB projesi ile İzmir’deki KOBİ’lerin faaliyetlerinin artırılması planlanırken, mesleki eğitim programı hazırlayarak, web sitesi üzerinden de geniş kitlelere ulaşması amaçlanıyor. İzmir Ticaret Odası’nın proje lideri, Belçika ITC- Europa’nın koordinatör olduğu projede, Fransa Grenoble Ticaret Odası, Grenoble Yönetim Okulu, Ege Üniversitesi EBİLTEM ve sessiz ortak olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yer alıyor. EKOSEM Müdürü Yrd. Doç. Yiğit Kazançoğlu, “Eğitim programı tamamen KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandı” dedi. B2B programı içeriğinde Dış Ticaret, E-ticaret, Yönetim Bilgi Sistemleri, Pazarlama Yönetimi, Müşteri İlişkileri ve Yaratıcı Satış Teknikleri eğitimleri yer alacak.Hürriyet Gazetesinin 26.03.2011 tarihinde yayınladığı haberde KOBİ'lerin faaliyetlerinin arttırmak amacıyla Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi kapsamında finanse edilen İşletmeden İşletmeye Ticaret Sertifikalı Mesleki Eğitim (B2B) projesinin müfredat ve pilot eğitimlerinin İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi(EKOSEM) tarafından düzenleneceği okuyucuyla paylaşıldı.
İncele
Ekonomi Hattı
İş dünyası için iş İngilizcesi...İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) yeni yılda, iş dünyasına yönelik Yoğun İş İngilizcesi Programı (Intensive Business English) açılacak. Kayıtları Ocak ayı sonuna kadar devam edecek olan programda, ağırlıklı olarak iş dünyasındaki son trendler ve güncel olaylar üzerinde durulacak.ŞUBATTA BAŞLIYOR: EKOSEM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan Fehmi Baklacı, "Yoğun talep üzerine, diğer programların yanında yeni yılda yoğun İş İngilizcesi Programı açmaya karar verdik. Programın temel hedefi, katılımcıların İş İngilizcesi’nde konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirip, kelime bilgilerini zenginleştirmek. Ocak ayı boyunca kayıtları devam edecek olan program, 19 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Katılımın yüksek olacağını düşünüyoruz" dedi.Sonax zincirine halkaDünyada 2006 yılının en gözde iş alanları arasında gösterilen "car care" sektörü ülkemizde de her geçen gün gelişiyor. Türkiye’de bu sektörün oluşması ve gelişmesine katkıda bulunan Sonax, çeşitli illere kurduğu zincire İzmir’de bir yenisini ekledi. Sonax Uce’un açılış törenine Sonax Türkiye Genel Müdür Yardımcıları Turgut Yüksekdağ, Aydoğan Rençber, EGOD Kurucu Başkanı Ömer Kaplan ve İzmirli işadamları ile otomobil tutkunları katıldı.Hürriyet Gazetesinin 06.01.2007 tarihinde yayınladığı haberde İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi(EKOSEM) tarafından düzenlenen iş dünyasına yönelik Yoğun İş İngilizcesi Programı olan 'Intensive Business English''in açılacağı okuyucuyla paylaşıldı.
İncele
Matematiği sevdiren eğitimler
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) tarafından matematik, fizik ve kimya eğitmenleri ve adayları için Vedic, Montessori, Singapur matematiği eğitmen eğitimlerini gerçekleştirilecekTales Matematik Müzesi işbirliğiyle yapılacak eğitimlerde, somut yollarla, oyunla, cisimlerle matematiğin nasıl öğretileceği eğitimcilere aktarılacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi EKOSEM Müdürü Doç. Dr. Nesrin Oruç Ertürk, "Öğretmenlerimiz bu sertifikalı eğitimler sonucunda çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren matematikle ilgili aktivitelerin içine katacak. Çocuklar, böylelikle ileriki yaşamlarında geliştirebilecekleri olumlu kazanımlar sağlayacak. Yeni kuşaklar için önemli bir adım atılmış olacak. Matematiği seven, matematik öğrenmekten zevk alan öğrencilerimizin olması için bu eğitmen eğitimlerini gerçekleştirme kararı aldık" dedi.Hürriyet Gazetesinin 25.01.2016 tarihinde yapmış olduğu haberde EKOSEM'in matematik, fizik ve kimya eğitmenleri ve adayları için Vedic, Montessori, Singapur matematiği eğitmen eğitimlerini düzenleyeceği okuyucuya duyuruldu.
İncele
‘Anne-Baba Akademisi’ açılıyor
Anne-babaların 0-18 yaş aralığındaki çocuklara nasıl destek olabileceği konusunda eğitim vermek için ‘Anne-Baba Akademisi’ açılıyor.‘Anne-Baba Akademisi’ İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) tarafından 9 Ocak’ta başlatılıyor. EKOSEM Müdürü Doç. Dr. Nesrin Oruç Ertürk, ailelerin çocukların fizyolojik ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını bildiğini ancak psikolojik ihtiyaçların sağlanması konusunda yetersiz kalabildiğini söyledi. Çocuklarla sağlıklı iletişim kurmanın onların geleceğe daha güvenle adım atmalarını sağlayacağını vurgulayan Doç. Dr. Ertürk, “Ailelerin, sağlıklı ve özgüvenli çocuklar yetiştirmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Çocuklarına yönelik nasıl davranış geliştirmeleri gerekir, çocukla iletişim dilinde neler olmalıdır, bu sorulara ilişkin yanıtlar oluşturacağız. Alanında uzman psikolog, pedagog ve psikodramatistler tarafından verilecek eğitimlerle ailelere yol göstermeyi amaçlıyoruz. İzmir’de kapsamlı olarak Anne-Baba Akademisi’ni gerçekleştireceğiz. Eğitimlere Balçova Belediyesi de destek veriyor” dedi. Hürriyet ve Telgraf Gazetesinin 02.01.2016 tarihinde yayınladığı haberde EKOSEM  tarafından düzenlenen  çocukların psikolojik ihtiyaçlarını nasıl karşılanacağının ve çocuklarının dünyasına ulaşabilme yollarının anlatılacağı "Anne-Baba Akademisi"'nin açılacağı kamuya duyuruldu.
İncele
İzmir Ekonomi’den uzlaşma ve arabulucuk eğitimi
İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) hakim, savcı ve avukatlara uzlaşma ve arabuluculuk eğitimleri verilecek.İEÜ Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) tarafından haƒkim, savcı ve İzmir Barosu’na bağlı avukatlardan oluşan yaklaşık 250 kişiye 25 saatlik Ceza Uyuşmazlıklarında Uzlaşma Eğitimi ile 48 saatlik Arabulucuk Eğitimi verilecek. Katılımcılar, fail ile mağdur arasında oluşan çekişmeyi önleme yolunu öğrenecek. İEÜ EKOSEM Müdürü Doç. Dr. Nesrin Oruç Ertürk, eğitimlere katılacak avukat, hƒkim ve savcıların hedefinin, suçun işlenmesinden sonra fail ve mağdur arasında meydana gelen çekişmeyi bir uzlaştırmacının girişimiyle çözmek olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Ertürk, "Adalet Bakanlığı’nın Ceza Uyuşmazlıklarında Uzlaşma El Kitabına göre, Ceza adalet sistemimizde, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253. maddesiyle uzlaşmaya başvurulması olanaklı kılınmıştır. Uzlaştırmanın amacı, ceza adalet sisteminde, mağdurun yararlarının gözetilmesi, mağdurun tatmin edilmesi, suça karşı salt ceza yaptırımı uygulamak yerine zararın giderilmesi ve onarıma ağırlık verilmesidir" dedi.Arabuluculuk eğitimini hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra 5 yıllık mesleki kıdem kazananların alabildiğini belirten Ertürk, uzlaşmaya katılımın her iki taraf için de tamamen gönüllü olduğunu ve süreçte gizlilik ilkesinin esas olduğunu kaydetti. Ertürk, eğitimlerde temel iletişim becerileri, müzakere ve uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin aktarılacağına değinerek, şunları söyledi:"Eğitimlerde, psikoloji ile diğer teorik ve pratik bilgileri içeren, arabuluculuğun yerine getirilmesi için gerekli olan bilgi ve becerilerin kazandırılmasını amaçlıyoruz. Uzlaşma ve arabuluculuk eğitimleri, Hukuk ve İletişim Fakültesi öğretim elemanlarının katılımıyla yürütülecek. Ceza Uyuşmazlıklarında Uzlaşma Eğitimi, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, Arabuluculuk Eğitimi ise Bayraklı Adliye’sinde gerçekleştirilecek." Hürriyet Gazetesinin 18.01.2016 tarihinde yayınladığı İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) tarafından hakim, savcı, ve avukatlara uzlaşma ve arabuluculuk eğitimlerinin verileceği gazetede yer aldı.
İncele
Üniversiteli anneler
BALÇOVA Belediyesi Semtevleri'nde kurs gören ev hanımları şimdi de üniversiteli oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile başlatılan proje ile ev hanımları bilimsel yöntemler ile salça ve makarna yapıp satacak.Semtevlerindeki kurslara katılan kadınların kurduğu Balçova Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kadınlar Kooperatifi, el emeklerini satarak para kazanmak için İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliği yaptı. Balçovalı Kadınlar, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) ve İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü katkılarıyla mutfakta üretecek, el emeklerini satışa sunacak. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler 2 Yerel Düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Ortak Programı kapsamında gerçekleştirilen proje ile 70 kursiyer salça, turşu, konserve, makarna, erişte, kuru pasta yapımını öğrendiği gıda üretim atölye çalışmasına katıldı.Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya "Balçova'da kadınlar artık hayatın her alanında söz sahibi. Siyaset, sosyal hayatın yanında en önemlisi belki de ekonomik hayatta kazandıkları başarılar. Kadınlarımızın başarılı ve erkeklerle eşit birey olması bizim dünya görüşümüzün gereği. Bu başarının alt yapısını oluşturmak için çok çalıştık. Sonucunu görmek çok güzel" diye konuştu. EKOSEM Müdürü Yrd.Doç.Dr.Neslihan Demirtaş Milz, "Eğitim Merkezimiz ve Mutfak Sanatları Yönetimi Bölümü katkılarıyla, yerelde kadının üretime katılmasına destek veriyoruz. Kursiyerlerimiz atölye çalışmasında elde ettikleri becerileri, kendi kooperatifleri bünyesinde ya da bireysel girişimlerinde değerlendirebilecekler" dedi.Hürriyet Gazetesinin 01.02.2015 tarihinde yayınladığı İEU Sürekli Eğitim Merkezi(EKOSEM) tarafından ev hanımları için düzenlenecek gıda atölye çalışması okuyucuyla paylaşıldı. 
İncele