YÜZLERCE EĞİTİM PROGRAMI İÇİNDEN

ÖNE ÇIKAN GÜNCEL EĞİTİMLER

Şarap Dünyasına Giriş ve Tadım Pratiği Uygulaması

15

Şarap dünyasına giriş, Dionysos efsanesi,Şarabın tarihi, Anadolu, Avrupa, Yeni DünyaŞaraplık önemli üzümler, endemik üzümler ve özellikleriŞarap Tadım Teknikleri, 1 Beyaz, 1 Roze , 3 Kırmızı Şarap ile tadım pratiği uygulaması.*2017 yılı itibari ile eğitim ücreti revize edilecektir.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ

20

EĞİTİMİN İÇERİĞİ Eğitimlerde İhtiyaç, Hedef Belirleme ve İçerik Hazırlama Eğitimlerde Zaman Yönetimi ve Eğitim Öncesi Hazırlıklar Eğitimin Yapısına Uygun Ortam Seçimi ve Hazırlanması Eğitimde UygunOturma Düzeni Eğitim Materyallerinin Doğru Yer ve Zamanda Kullanılması Eğiticinin Etkin Kimliği ve Rolü Beden Dili ile İletişim İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi Katılımı Sağlayan Stratejiler Eğitim Sunumlarının Hazırlanması Etkin Sunum Teknikleri Sunum Haritalarının Hazırlanması Sunum Materyallerin Hazırlanması Başarılı Sunum Hazırlama Teknikleri Sahneyi Kullanımı Eğitimde Soru Alma Yanıtlama ve Soru Sorarak Etkileşim YaratmaEğitim OyunlarıEğitim Oyunlarının Uygulanması Eğitimlerde Senaryo Örnekleri Eğitim Sonuçlarını Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri Atölye Çalışmaları ve Uygulamaları HEDEFLENEN SON: Katılımcıların, yetişkin eğitmenliği ile ilgili becerilerinin geliştirilmeleri, yetkinliklerinin aktif ve etkin düzeyde kullanarak arzu edilen tüm eğitim süreçlerini ve i,çeriklerini rahatlıkla yürütebilir konuma gelmeleri amaçlanmaktadır.
İNSAN KAYNAKLARI UZMANLIĞI SERTİFİKA EĞiTiMi

25

Modül 1: İnsan Kaynakları Yönetimine Genel Bakış İKY’nin Tanımı, Önemi ve Tarihsel GelişimiStratejik İnsan Kaynakları Yönetimiİnsan Kaynakları Organizasyon Yapıları-Rol ve Sorumluluklar İKY Süreçleri ve Entegre İKY Modeli Modül 2: İşgücü Planlama ve İş Değerlendirmeİşgücü Planlamaİş Değerlendirme Tanımı, amacıİş Değerlendirme TekniğiGörev Tanımlarının OluşturulmasıYetkinliklerin Belirlenmesi, Yetkinliklerin TanımlanmasıPozisyon-Yetkinlik MatrisiModül 3: Stratejik İnsan Kaynakları Planlaması İnsan Kaynakları Planlaması Süreci ve Başarı GöstergeleriŞirket stratejileriİnsan Kaynakları StratejileriYetkinliklerin strateji ile uyumuOrganizasyonel PlanlamaYedeklemeKariyer PlanlamaKritik ik metrikleriModül 4: İşe Alma ve Yerleştirme İşe Alma ve Yerleştirme süreci ve başarı göstergeleriİşveren MarkasıMülakat TeknikleriDeğerlendirme AraçlarıOryantasyon ProgramıModül 5 Yetenek YönetimiYetenek Yönetimi ModeliYetenek Yönetiminde Yeni Jenerasyonun BeklentileriGünümüzde kariyer hareketliliğiYetenek Yönetimi ve Kariyer Planlama BileşenleriGelişim ProgramlarıKoçluk-MentorlukİK Yönetiminde koçluk yaklaşımıModül 6: Eğitim YönetimiEğitim İhtiyaç AnaliziEğitim Planı ve bütçeleme Eğitim etkinliği ölçme ve Değerlendirme Modül 7: Performans Yönetim Sistemi Performans Değerlendirme ve Kullanım Amaçları Performans Yönetimi Süreci ve başarı göstergeleriPerformans Yönetim Sistemi Temel PrensipleriPerformans Değerlendirme Yöntemleri (Hedeflerle Yönetim, Hedef+Yetkinlik Bazlı Yönetim, 360 derece vs.) Çok Boyutlu-Dengeli Performans Sistemi Performans Değerlendirme Görüşmeleri ve Geri BildirimModül 8:Çalışan BağlılığıÇalışan bağlılığı modeliÇalışan bağlılığı araştırma süreciÇalışan bağlılığına etki eden faktörlerÇalışan bağlılığı çalışmaları, aksiyon planı Modül 9: Ücretlendirme ve Bordrolama Ücretlendirmede Ana İlkeler: İç dengenin Korunması, Piyasa Koşullarına Uygunluk Ücret Türleri: Baz(Kök) Ücret, Özendirici Ücretler Ücret SistemleriKıdem Tazminatı, İhbar Tazminatı, Fazla Mesai Hesaplamaları Net Ücret ve İşverene Maliyet Hesaplaması Modül 10: İnsan Kaynaklarında Bütçeleme ve Maliyet Analizi Bütçeleme Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Neden Bütçe Yapılır? İnsan Kaynakları Bütçelerinde Nelere Dikkat Edilmeli? Ücretlerin, Kıdem Tazminatlarının Bütçelenmesi Modül 11: İş Hukuku İş Hukukuna Yön Veren İlkeler İş Hukukunun Temel Kavramları İş Kanunu’nun Uygulama Alanı İş Sözleşmesi Türleri İş Sözleşmesinde Tarafların Yükümlülükleriİş Güvencesi İş Sözleşmesinin Sona ErmesiFeshe Karşı Yargı Yolu Hizmet Akdinin Feshinin Sonuçları 
YALIN GİRİŞİM İLE FİKİRDEN TİCARİLEŞMEYE

25

EĞİTİMİN İÇERİĞİ:Yalın girişim felsefesinin temelleriGirişimcilik türleri(bağımsız girişimci, sosyal girişimci, iç girişimci)Yenilikçi fikir üretmeFikri test etmeİş modeli oluşturmaFikri iş modeli üzerine kurgulamaİş modellini oluşturmaDeğer önerisini oluşturma(ürünün eşsiz yönünü belirleme)Müşteri segmentlerini ve pazarlama planıGelir modeli belirleme, maliyetleri belirlemeFinansal plan oluşturmaİş modelini kullanarak iş planı oluşturmaYatırıma giden yol ve etkili yatırımcı sunumuHEDEFLENEN SONUÇ:Girişimci olmak isteyenler: Fikirlerini nasıl doğru bir iş modeline kurgulayıp yatırım almak ve ticarileşmek için gereken bütün süreci öğreneceklerdir.Beyaz yakalı çalışanlar: Kendi kurumlarında üretecekleri projeler ve yenilikçi fikirlerin nasıl uygulayabileceklerini öğreneceklerdir.
İŞ İNGİLİZCESİ – SÖZLÜ İLETİŞİM BECERİLERİ

15

EĞİTİMİN İÇERİĞİ:Günümüz çağdaş iş dünyasında, özellikle dış ticaret ile uğraşanların, yabancı ülkeler ile ilişki kuran iş adamlarının, sürekli iş seyahatlerine çıkan üst düzey yetkililerin, büyük ve kurumsal kuruluşlarda görev almak isteyenlerin ve kendi kişisel gelişimi için dil bilmenin öneminin farkında olan bireylerin en çok ilgi gösterdiği dil İngilizcedir. Türkiye pazarına hakim olma çabasında olan birçok uluslararası şirket, İngilizce bilen personel arayışı içerisine girmiştir. İşte böyle bir ortamda İngilizceye hakim olan kişiler, işe alım ve yerleşme süreçlerinde bir adım öne çıkarak bu şirketlerce tercih edilmektedir. Bu amaçla, hazırlanan temel iş İngilizcesi eğitiminin amacı, kursa katılacak adayları bu alanda yeterli birer bireye dönüştürmek amacıyla daha çok konuşma ve dinleme olmak üzere aynı zamanda okuma ve yazma becerilerini de geliştirmektir.HEDEFLENEN SONUÇ:Bu kurs, iş hayatında İngilizce dilinde nasıl akıcı ve etkin bir şekilde iletişim kurulabileceğini içerir. Kurs içeriğinde telefon, e-posta ve iş toplantıları, konferanslar ya da sosyal etkinliklerde olduğu gibi yüz yüze durumlarda İngilizce dilini etkin olarak kullanılması için gerekli olan becerilere ve dil bilgisine odaklanılır. Amaç, uluslararası yürütülen işlerde, konferanslara ve şirket toplantılarına katılındığında bireylerin daha özgüvenli olmalarına ve farklı kültürlerden gelen müşteri ve meslektaşlarla iletişim kurmada gerekli olan sosyal becerileri edinmelerine yardımcı olmaktır. Bütün bunları elde edebilmek için kursta rol oynamalar, sunumlar ile farklı iş senaryolarına ilaveten yazılı iletişimin de etkin olarak ele alınması amacıyla yazılı bir kısım da olacaktır.Bu kursa katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin en az B1 (Intermediate) düzeyinde olması gerekmektedir.
TEMEL İNGİLİZCE EĞİTİMİ

20

EĞİTİMİN İÇERİĞİ:Bilgiye ulaşmak, farklı kültürlerden ve ülkelerden insanlarla iletişime geçmek ve kariyerinizde yükselmek günümüzde İngilizce öğrenmek için sıralanabilecek nedenlerin başında gelir. Üstelik İngilizce dünya üzerinde 75 ülkede kullanılmaktadır ve yaklaşık 375 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır. Bu dil 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılan özel/resmi dil statüsündedir. Birçok Avrupa, Asya ve Güney Amerika ülkelerinde 2. dil durumundadır. Dünya nüfusunun yüzde 25′inden fazlası İngilizce konuşmaktadır. Tüm bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, bu kursun amacı sizlere eğitim alanından, ticarete, bilim dünyasından sanata kadar pek çok alanda büyük bir avantaj sağlayacak olan İngilizce’yi temel beceriler düzeyinde edinmenize yardımcı olmaktır.HEDEFLENEN SONUÇ:Yukarıda belirtilen hedefler doğrultusunda eğitimde aşağıdaki program yürütülecek ve ders materyali vb. detaylar adaylara kursun başlamasından önce bildirilecektir. Eğitimler katılımcılardan gelen talep üzerine haftada 15 saat olmak koşuluyla hazırlanmıştır. Eğitim zamanı ise yine katılımcılara ve eğitmene uygun olan gün ve saatlerde verilebilir.
KEÇEDEN YENİ YIL SÜSLERİ

20

Bu günlerde 2016 yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2017 yılının daha fazla umut, sevinç, mutluluk getirmesi için evinizi keçeden yapılmış yeni yıl süsleri ile dekore etmeye ne dersiniz? Bu atölyede yeni yılın ruhuna uygun keçeden yılbaşı süsleri yapılacaktır. Keçe ile birlikte boncuk, pon pon ve sim kullanarak dört saat boyunca eğlenceli bir zaman geçirirken çok sayıda süs de üretilecektir.Yeni yılın sizlere ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileriz. Mutlu Yıllar!Malzemeler Bölüm Tarafından Temin Edilecektir.
Assyst Programı ile Bilgisayar Destekli Giysi Kalıbı Hazırlama, Serilendirme ve Pastal Hazırlama Sertifika Programı

10

ASSYST CAD PROGRAMI İLE BİLGİSAYAR DESTEKLİ KALIP HAZIRLAMA PROGRAMI EĞİTİMİBu eğitim ile kullanıcı Assyst CAD sisteminde  istenilen ölçülere göre temel beden kalıbı oluşturabilir, model uygulayabilir, serileme yapabilir, bir modelin kalıplarını üretime hazır hale getirebilir, bilgisayarda oluşturulmamış bir kalıbı digit ederek sisteme girişini sağlayabilir, gerekli düzeltme veya değişikleri sağlayarak yeni bir kalıp elde edebilir. Ayrıca başka bir programda hazırlanmış kalıpları DXF çeviri programı ile dönüştürebilir ve yine istenirse gerekli düzeltme ve değişiklikleri yapabilir. Lay assyst programı ile serisi elde edilmiş kalıplar için gerekli kumaş metraj hesaplamaları yapabilir, asorti planına uygun optimum kumaş tasarrufu sağlayacak şekilde kalıpları yerleştirip kesime hazır hale getirme becerisi kazanır.Katılımcı talebi doğrultusunda hafta içi programı iki gün 18:00-21:00  veyaCumartesi günleri 09:00-16:00 arası eğitimimiz planlanmaktadır.Eğitim için yeterli çoğunluğa ulaşıldığında tarih bilgisi mail ile iletilecektir.Kredi Kartı ile Merkezimizde Ödeme ve taksit imkanı bulunmaktadır.